1-SKYSCANNER

Herhalde bu kadar çok vakit geçirdiğim bir uygulama daha yoktur. Bunaldığınızda istediğiniz yerden istediğiniz yere uçak bileti bakın, isterseniz biletinizi ucuz olan yere ve tarihe göre ayarlayın. Skyscanner, hemen hemen tüm havayolu şirketlerini bir araya getirerek sizin için karşılaştırıyor. Daha ne olsun 🙂

2-UCUZABİLET.COM

Bazen Skyscanner’ın gözden kaçırdığı biletler veya havayolları olabiliyor. Onları da yakalayarak karşılaştırma yapmak için, sistematik olarak da benzer olan ucuzabilet.com işinizi görür.

3-ROME2RİO

Benim işimi sadece uçak biletleri görmez, ben hem uçak hem tren hem de otobüs bileti fiyatlarını karşılaştırmadan rahat etmem diyorsanız şöyle buyrun. Sadece yola çıkacağınız yeri ve gitmek istediğiniz şehri yazmanız yeterli. Uygulama otomatik olarak bütün seçenekleri karşınıza çıkaracak. Size de seçmek kalıyor bu durumda.

4-BLABLACAR

Bunlar sarmadı, biri geçerken beni atsın derseniz otostopun para verilen ve sisteme bağlanmış hali BlaBlaCar’ı deneyebilirsiniz. Ben daha denemedim ama sürekli kullanıp çok memnun kalan çok insan tanıdım.

5-BOOKİNG.COM

Eveeet, gideceğimiz şehre vardık ama nerede uyuyacağız? Benim en çok kullandığım uygulama booking. Birçok hotel ve hostelle anlaşmaları mevcut, istediğiniz filtreyi uygulayabilirsiniz, dahası ücretsiz iptal imkanı sunanyerler için rezervasyon yaptırabilir, istediğiniz zaman ve bedava iptal edebilirsiniz.

6-HOSTELWORLD

Çalışmayan insanlar olarak otellerden daha çok hostellerde kaldığımız açık. Böyle olunca asıl uzmanlık alanı hosteller olan bir uygulama şart. Diğer uygulamalarda olmayan hosteller, diğer uygulamalarda olmayan indirimlerle karşınıza sunuluyor.

7-AİRBNB

Biz çok kişiyiz, daire kiralamak daha avantajlı diyorsanız veya tek kişi olsanız da seyahatte ev rahatlığı arıyorsanız airbnb’ye girip bir profil açın ve harita üzerindeki dairelerden birini kiralayın. Daire sahibiyle direkt olarak yazışın ve kafanıza takılanları sorun.

8-COUCHSURFİNG

Geziyoruz ama para bizde ne gezer, öğrenciyiz, birisi bana kanepesini açsa keşke diyorsan onun da uygulaması var. Gittiğin şehirde, gittiğin tarihte seni ağırlayabilecek evler karşına geliyor, kalıp kalamayacağını soruyorsun. Ev sahibi kabul ederse evine konuk olup yeni insanlar tanıyor, güzel sohbetler ediyorsun.

9-GOOGLE MAPS

Herkesin yön duygusu çok kuvvetli olmayabilir. Bir girdiğiniz yere bir defa girmemek, kaybolup ter dökmemek için google maps’i internet varken veya önceden harita indirme yoluyla offline olarak kullanabilirsiniz. Gideceğin mekanları önceden işaretleyebiliyor olmak da size kolaylık sağlayacaktır.

10-MAPS.ME

Offline harita uygulaması. Şimdiye kadar yolda bıraktığı kimseye denk gelmedim 🙂

11-CURRENCY

5 ile çarp, 13’e böl gibi karışık hesapların içinde kendinizi bulmamak için para birimi çevirme programlarından birini indirmeniz sizin için pratik olacaktır.

12-TRİP ADVİSOR

En iyisi önce giden birine sormaktır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden, senin seyahat ettiğin yere daha önce gidenlerin bıraktığı yorumları oku, mekanlara verdikleri puanları ve yer hakkındaki tavsiyelerini gör.

13-SÖZLÜK(TURENG,SESLİ SÖZLÜK,OFFLİNE DİCTİONARY)

Yabancı dilin, her zaman istediğini söylemekte yeterli olmayabilir. Telefonunuzda çok yer kaplamayacak bir offline sözlükle bu işin de üstesinden gelebilirsiniz.

14-BEEN

Bu uygulamayla gittiğiniz ülkeleri işaretleyip, sonraki seyahatleriniz için haritaya baktıkça moral depolayabilirsiniz.

Yazar

1994'te İzmir'de doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. 10 yaşından beri gezmeyi hiç bırakmadım.

Yorum Yaz